Bezplatná
realitní inzerce
pro přímé majitele nemovitostí.

dovolená

TIP: Co u nás naleznete

Žádat o hypotéku u více bank je nyní velmi rizikové

Fotolia_137800130_XS.jpg

S příchodem prosince 2016 přišla v platnost i nová pravidla o spotřebitelském úvěru. Může za to nový zákon, který přinesl změny v oblasti hypoték a úvěrů. Co tento nový zákon pro nás uchystal?

Nová pravidla o spotřebitelském zákonu

Nový zákon pro spotřebitele přináší celou řadu výhod. K těm hlavním bezesporu patří to, že můžete splatit svůj hypotéční úvěr i v době fixace zdarma anebo jen s minimální sankcí. To však vede k tomu, že banky začnou zvyšovat své úroky. Také se dá předpokládat, že si svou současnou sazbu nezafixujete na tak dlouho, jak tomu bylo doposud. Fixace na delší dobu než 5 let se tak zvýší ještě víc, a to i přesto, že k tomu vlastně není důvod. Může za to stávající nejistota, nově vzniklý tlak, panika a obavy z toho, co bude.

 Nově tu vzniklo i právo spotřebitele napadnout u soudu banku o posouzení úvěruschopnosti. Banky jsou však tímto donuceny přísněji posuzovat možnosti splácení klienta. Situace se tak ztěžuje i pro podnikatele.

Co to pro mě, jako zájemce o hypotéku, znamená?

Banky budou od roku 2017 detailněji zkoumat příjmy a výdaje rodiny. Už se nespokojí pouze s čestným prohlášením při dokládání příjmu. Tato oblast se zcela změní, a to hlavně i přístup k tzv. doplňkovým příjmům (důchodům, dietám, rodičovskému příspěvku). Velké změny čeká i podnikatele, a to především ty, kteří platí paušálem.

Žádat o hypotéku u více bank je rizikové

Ano, je tomu vskutku tak, požádat postupně více bank o hypotéku a tu pak s nimi nakonec neuzavřít a podat si další žádost jinde je rizikové. Banky si o této skutečnosti poznamenávají informaci. Pro další banku je pak tato poznámka negativní a snižuje bonitu klienta. Aby k tomu nedošlo, je proto dnes lepší využít služeb profesionálů. Ti vám mohou poradit, která nabídka je pro vás nejlepší.

Výběr článků z magazínu

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni byly na nejvyšší úrovni v roce 2008, kdy představoval nárůst dokonce až 20%. Nikdy potom se situace nepodobala, protože ceny bytů dlouhodobě klesaly, až do loňského roku, kdy došlo k pravému opaku. A cena bytů se poprvé po tolika letech vyšplhala na stejnou úroveň jako v roce 2008.

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Zdá se, že ceny bytů jsou celorepublikově na svém maximu. Nejinak je to i v případě Jihlavy. Co nejrychlejší růst cen v dějinách způsobilo a jak ještě dlouho budou ceny bytů růst? A jak tomu bude letos?

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Koupě bytu, ale ani jiné nemovitosti, není žádná sranda. Jde o vážnou věc, která nás vyjde na několik milionů korun, a proto je důležité, abyste se nenechali oklamat “reklamštinou” a jinými triky, které realitní makléři při prodeji rádi využívají.

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

V roce 2016 se hypotékám dařilo, a to dokonce tak velmi, že padlo hned několik rekordů. Mohl za to zlepšující se stav ekonomiky, snadná dostupnost hypoték, která nabízela výši úroků na svém existenčním minimu i ta skutečnost, že zde byla vidina blížícího se nového zákona, který měl rychlou a snadnou koupi nemovitostí znesnadnit.

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Stejně jako v jiných krajích i zde ceny bytů neustále rostou. Aktuálně sice nejsou nejvyšší přímo v Karlových Varech, jak tomu bylo ještě donedávna, ale na Chebsku, kde byl nejrychlejší i růst cen. Během jednoho roku tu byty zdražily průměrně o 20%.

Více článků z realitního magazinu