Bezplatná
realitní inzerce
pro přímé majitele nemovitostí.

dovolená

TIP: Co u nás naleznete

Všímejte si, jaký má nemovitost energetický štítek

Fotolia_111145051_XS.jpg

 

Víte, že energetické štítky již nemají pouze pračky, ledničky a televize, ale od července 2015 i nemovitosti? Jde o zákon č. 406/2000 Sb. zákona. Takovýto štítek přitom musí mít nejen rodinný dům, bytový dům i novostavba. Informace musí být dostupné nejen při prodeji, ale i při nabídce k pronájmu, u veřejných staveb a také i tehdy, když se chcete domoci kotlíkové dotace.

Co hodnotí energetický štítek?

Energetický štítek má velmi důležitou funkci, jelikož díky tomu jsme schopni zhodnotit, jakou má energetickou náročnost a kolik nás provoz bude stát. Energetický průkaz nemovitosti je totiž účinným nástrojem pro stanovení výše nájemného. Při tvorbě štítku se hodnotí energie potřebné pro vytápění, ohřev teplé vody, větrání, ochlazování nebo svícení. Energetický štítek vám pak při nákupu i hledání pronájmu usnadní srovnávání a vybírání . Štítek vám může ušetřit nesprávnou investici a následně i spoustu tisíců korun za zbytečné vysoké platby anebo nutné úpravy na snížení energetických výdajů.

 

Tak, jako pračky a jiné spotřebiče, jsou pak nemovitosti řazeny do různých tříd, které hodnotí její hospodárnost (úspornost). Nejžádanější jsou samozřejmě ty nejúspornější, protože jen tak na nich může vydělat i majitel.

Rozčlenění staveb na energetickém štítku

Vzhled štítku přesně definuje zákon o energetické náročnosti budov 148/2007 Sb. Hodnoceno na ní musí být všechny energie, dále pak musí obsahovat i protokol a dále pak grafické znázornění náročnosti. Tak, jako u spotřebičů je pak výsledek klasifikován do tříd A až G.

Nemovitosti třídy:

  • A jsou velmi úsporné

  • B jsou úsporné

  • C jsou energeticky úsporné

  • D jsou energeticky nevyhovující

  • E nehospodárné

  • F velmi nehospodárné

  • G mimořádně nehospodárné

Štítek nemusí mít budovy památkově chráněné, rekreační objekty, budovy neurčené pro trvalé bydlení, objekty menší než 50 m2 a náboženské budovy.  

Výběr článků z magazínu

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni byly na nejvyšší úrovni v roce 2008, kdy představoval nárůst dokonce až 20%. Nikdy potom se situace nepodobala, protože ceny bytů dlouhodobě klesaly, až do loňského roku, kdy došlo k pravému opaku. A cena bytů se poprvé po tolika letech vyšplhala na stejnou úroveň jako v roce 2008.

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Zdá se, že ceny bytů jsou celorepublikově na svém maximu. Nejinak je to i v případě Jihlavy. Co nejrychlejší růst cen v dějinách způsobilo a jak ještě dlouho budou ceny bytů růst? A jak tomu bude letos?

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Koupě bytu, ale ani jiné nemovitosti, není žádná sranda. Jde o vážnou věc, která nás vyjde na několik milionů korun, a proto je důležité, abyste se nenechali oklamat “reklamštinou” a jinými triky, které realitní makléři při prodeji rádi využívají.

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

V roce 2016 se hypotékám dařilo, a to dokonce tak velmi, že padlo hned několik rekordů. Mohl za to zlepšující se stav ekonomiky, snadná dostupnost hypoték, která nabízela výši úroků na svém existenčním minimu i ta skutečnost, že zde byla vidina blížícího se nového zákona, který měl rychlou a snadnou koupi nemovitostí znesnadnit.

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Stejně jako v jiných krajích i zde ceny bytů neustále rostou. Aktuálně sice nejsou nejvyšší přímo v Karlových Varech, jak tomu bylo ještě donedávna, ale na Chebsku, kde byl nejrychlejší i růst cen. Během jednoho roku tu byty zdražily průměrně o 20%.

Více článků z realitního magazinu