Všímejte si, jaký má nemovitost energetický štítek

Víte, že energetické štítky již nemají pouze pračky, ledničky a televize, ale od července 2015 i nemovitosti? Jde o zákon č. 406/2000 Sb. zákona. Takovýto štítek přitom musí mít nejen rodinný dům, bytový dům i novostavba. Informace musí být dostupné nejen při prodeji, ale i při nabídce k pronájmu, u veřejných staveb a také i tehdy, když se chcete domoci kotlíkové dotace.
Co hodnotí energetický štítek?
Energetický štítek má velmi důležitou funkci, jelikož díky tomu jsme schopni zhodnotit, jakou má energetickou náročnost a kolik nás provoz bude stát. Energetický průkaz nemovitosti je totiž účinným nástrojem pro stanovení výše nájemného. Při tvorbě štítku se hodnotí energie potřebné pro vytápění, ohřev teplé vody, větrání, ochlazování nebo svícení. Energetický štítek vám pak při nákupu i hledání pronájmu usnadní srovnávání a vybírání . Štítek vám může ušetřit nesprávnou investici a následně i spoustu tisíců korun za zbytečné vysoké platby anebo nutné úpravy na snížení energetických výdajů.
Tak, jako pračky a jiné spotřebiče, jsou pak nemovitosti řazeny do různých tříd, které hodnotí její hospodárnost (úspornost). Nejžádanější jsou samozřejmě ty nejúspornější, protože jen tak na nich může vydělat i majitel.
Rozčlenění staveb na energetickém štítku
Vzhled štítku přesně definuje zákon o energetické náročnosti budov 148/2007 Sb. Hodnoceno na ní musí být všechny energie, dále pak musí obsahovat i protokol a dále pak grafické znázornění náročnosti. Tak, jako u spotřebičů je pak výsledek klasifikován do tříd A až G.
Nemovitosti třídy:
Štítek nemusí mít budovy památkově chráněné, rekreační objekty, budovy neurčené pro trvalé bydlení, objekty menší než 50 m2 a náboženské budovy.