Bezplatná
realitní inzerce
pro přímé majitele nemovitostí.

dovolená

TIP: Co u nás naleznete

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

Fotolia_135256366_XS.jpg

V roce 2016 se hypotékám dařilo, a to dokonce tak velmi, že padlo hned několik rekordů. Mohl za to zlepšující se stav ekonomiky, snadná dostupnost hypoték, která nabízela výši úroků na svém existenčním minimu i ta skutečnost, že zde byla vidina blížícího se nového zákona, který měl rychlou a snadnou koupi nemovitostí znesnadnit.

 Levné hypotéky umožnily, aby si vlastní nemovitost mohli pořídit doopravdy všichni. Výška úroků se totiž pohybovala pod 1,8%. Jen díky tomu přesáhla výše hypoték 225 miliard korun, čímž velkým předstihem přeskočila rekordní rok 2015, kdy lidé uzavřeli hypotéky na 190 miliard korun. Bude se rok 2017 nést v podobném duchu?

Budou i letos hypotéky trhat rekordy?

To, jaký bude rok 2017 ukáže čas, avšak díky novým zákonům, které vstoupily v platnost již zřejmě takové velké číslo není možné očekávat. Získat hypotéku již nebude tak snadné, navíc již neexistuje 100% hypotéka a jsou tu ještě další skutečnosti, které cestu za vlastním bydlením komplikují. Jedním z faktorů je nedostatek nemovitostí a rovněž povinnost platby daně z nabytí nemovitosti kupcem, kterou není možno zaplatit do hypotéky a musíte na ni mít rovněž našetřeno. Tyto novinky budou mít bezesporu na svět nemovitostí i hypoték značný dopad, ale jaký, to teprve ukáže čas. Prozatím však můžeme říct, že i úrok pozvolna stoupá, takže hypotéka již v žádném případě nebude tak výhodná a levná, jak tomu bylo v roce 2016.

Vše je jinak, jsou tu nové zákony

Nové zákony nás mají zachránit před hypotéční krizí. Poptávka o nemovitosti byla totiž tak vysoká, že zdaleka předčila nabídku. Navíc se méně stavělo a tak je možno říct, že se nemovitosti vyprodávaly. A jelikož je logické, že co je vzácné nabývá na ceně, během jednoho roku cena bytů v celé republice rostla místy až do absurdních výšek. Na mnoha místech byla cena nadhodnocena a hrozilo, že velký počet lidí si na koupi bytu bude muset vzít absurdně vysokou hypotéku, kterou pak nebude moci splácet. V rámci prevence proto ČNB zasáhla.

Situace by se tak v průběhu dvou let měla stabilizovat. Slevy bytů není sice možno očekávat, ale růst cen se zpomalí a bude se moci opět trochu zasytit novými nemovitostmi, které developeři stihnou dokončit. Ten, kdo stihne koupit nemovitost do dubna na tom stále ještě může poměrně dobře vydělat.

Výběr článků z magazínu

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni byly na nejvyšší úrovni v roce 2008, kdy představoval nárůst dokonce až 20%. Nikdy potom se situace nepodobala, protože ceny bytů dlouhodobě klesaly, až do loňského roku, kdy došlo k pravému opaku. A cena bytů se poprvé po tolika letech vyšplhala na stejnou úroveň jako v roce 2008.

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Zdá se, že ceny bytů jsou celorepublikově na svém maximu. Nejinak je to i v případě Jihlavy. Co nejrychlejší růst cen v dějinách způsobilo a jak ještě dlouho budou ceny bytů růst? A jak tomu bude letos?

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Koupě bytu, ale ani jiné nemovitosti, není žádná sranda. Jde o vážnou věc, která nás vyjde na několik milionů korun, a proto je důležité, abyste se nenechali oklamat “reklamštinou” a jinými triky, které realitní makléři při prodeji rádi využívají.

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Stejně jako v jiných krajích i zde ceny bytů neustále rostou. Aktuálně sice nejsou nejvyšší přímo v Karlových Varech, jak tomu bylo ještě donedávna, ale na Chebsku, kde byl nejrychlejší i růst cen. Během jednoho roku tu byty zdražily průměrně o 20%.

Ceny nemovitostí v Pardubicích a okolí v roce 2017

Ceny nemovitostí v Pardubicích a okolí v roce 2017

Situace realit a nemovitostí v Pardubicích jsou de facto shodné s výsledky statistik Hradce Králové. I zde v průběhu loňského roku ceny nemovitostí stouply o víc než 19%. Investici do nemovitostí využilo mnoho lidí a již nyní, několik měsíců od koupě z toho těží ovoce, jelikož díky své koupi během 3 měsíců ušetřili zhruba 3% z celkové ceny nemovitosti.

Více článků z realitního magazinu