Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

V roce 2016 se hypotékám dařilo, a to dokonce tak velmi, že padlo hned několik rekordů. Mohl za to zlepšující se stav ekonomiky, snadná dostupnost hypoték, která nabízela výši úroků na svém existenčním minimu i ta skutečnost, že zde byla vidina blížícího se nového zákona, který měl rychlou a snadnou koupi nemovitostí znesnadnit.
Levné hypotéky umožnily, aby si vlastní nemovitost mohli pořídit doopravdy všichni. Výška úroků se totiž pohybovala pod 1,8%. Jen díky tomu přesáhla výše hypoték 225 miliard korun, čímž velkým předstihem přeskočila rekordní rok 2015, kdy lidé uzavřeli hypotéky na 190 miliard korun. Bude se rok 2017 nést v podobném duchu?
Budou i letos hypotéky trhat rekordy?
To, jaký bude rok 2017 ukáže čas, avšak díky novým zákonům, které vstoupily v platnost již zřejmě takové velké číslo není možné očekávat. Získat hypotéku již nebude tak snadné, navíc již neexistuje 100% hypotéka a jsou tu ještě další skutečnosti, které cestu za vlastním bydlením komplikují. Jedním z faktorů je nedostatek nemovitostí a rovněž povinnost platby daně z nabytí nemovitosti kupcem, kterou není možno zaplatit do hypotéky a musíte na ni mít rovněž našetřeno. Tyto novinky budou mít bezesporu na svět nemovitostí i hypoték značný dopad, ale jaký, to teprve ukáže čas. Prozatím však můžeme říct, že i úrok pozvolna stoupá, takže hypotéka již v žádném případě nebude tak výhodná a levná, jak tomu bylo v roce 2016.
Vše je jinak, jsou tu nové zákony
Nové zákony nás mají zachránit před hypotéční krizí. Poptávka o nemovitosti byla totiž tak vysoká, že zdaleka předčila nabídku. Navíc se méně stavělo a tak je možno říct, že se nemovitosti vyprodávaly. A jelikož je logické, že co je vzácné nabývá na ceně, během jednoho roku cena bytů v celé republice rostla místy až do absurdních výšek. Na mnoha místech byla cena nadhodnocena a hrozilo, že velký počet lidí si na koupi bytu bude muset vzít absurdně vysokou hypotéku, kterou pak nebude moci splácet. V rámci prevence proto ČNB zasáhla.
Situace by se tak v průběhu dvou let měla stabilizovat. Slevy bytů není sice možno očekávat, ale růst cen se zpomalí a bude se moci opět trochu zasytit novými nemovitostmi, které developeři stihnou dokončit. Ten, kdo stihne koupit nemovitost do dubna na tom stále ještě může poměrně dobře vydělat.