Bezplatná
realitní inzerce
pro přímé majitele nemovitostí.

dovolená

TIP: Co u nás naleznete

Na 100% hypotéku zapomeňte, umřela s rokem 2016

Fotolia_139369540_XS.jpg

Co přinesl nový rok? Nový zákon o hypotékách, více jistoty, vyšší sazební úroky, zdražení půjček a jejich horší dostupnost.

 Nově již 100% z ceny nemovitosti již nemáte šanci dostat. Nyní máte nárok na maximální 95% výši z celkové ceny nemovitosti a od dubna 2017 se tato situace ještě ztíží, jelikož tato sazba bude snížena na 90%. Vy tak musíte pro dosažení úvěru doložit zbytek částky. Získat plných 90% však bude velice obtížné, jelikož Česká národní banka všem bankám doporučila, aby půjčku nad 85% poskytla pouze v 10% žádostí o úvěr. Tato skutečnost tak eliminuje až ⅓ žadatelů, bráno podle toho, kolik jich žádalo o hypotéku ve výši 70-90% v posledních letech.

 A to není vše.

 Banky rovněž musí přísněji posuzovat schopnost splácet, což má za následek i zdražování hypoték, tedy i navyšování sazebních úroků. Banky to vysvětlují, že za to mohou nižší zisky, větší administrativa a nárůst práce. Podle odborníků pro to sice není důvod a označují toto navyšování pouze za reakci z nejistoty, strachu a paniky.

 Podle zákona dále bude zapotřebí, prověřit schopnost klienta úvěr splácet. Bude tomu přitom jinak než doposud. Banky jsou k tomu donuceni novým zákonem, který umožňuje klientům vznést do 3 let po schválení hypotéky námitku, že nebyl dostatečně prověřen a on nyní schopen dostatečně splácet. Pokud by tomu bylo skutečně tak, smlouva by se stala neplatnou a spotřebitel by musel vrátit pouze poskytnutou jistinu spotřebitelského úvěru v době přiměřené jeho možnostem. To znamená, že by půjčku vrátil bezúročně, a to ve splátkách, které by určil soud.

 Nově také banky musí stejně jako u hypoték uvádět RPSN, tedy roční procentní sazbu nákladů, která klientovi dá zřetelně najevo, na kolik jej hypotéka nakonec vyjde. Pokud se navíc klient rozhodně pro předčasné splacení, může tak učinit bezplatně vždy ve chvíli, kdy mu končí fixace úrokové sazby. Splatit je možné dokonce až 25% z celkové výše hypotéky, a to každý rok během jednoho měsíce před výročím podpisu smlouvy. V případě, že chcete splatit úvěr najednou úplně a předčasně, je to možné, pokud máte závažné důvody. I to je pa zrealizováno bez jakýchkoliv poplatků (úmrtí, invalidita, dlouhodobá nemoc). Na předčasné splacení bez pokuty máte nově právo do 3 měsíců od oznámení banky o nové úrokové sazbě.

Výběr článků z magazínu

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni byly na nejvyšší úrovni v roce 2008, kdy představoval nárůst dokonce až 20%. Nikdy potom se situace nepodobala, protože ceny bytů dlouhodobě klesaly, až do loňského roku, kdy došlo k pravému opaku. A cena bytů se poprvé po tolika letech vyšplhala na stejnou úroveň jako v roce 2008.

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Zdá se, že ceny bytů jsou celorepublikově na svém maximu. Nejinak je to i v případě Jihlavy. Co nejrychlejší růst cen v dějinách způsobilo a jak ještě dlouho budou ceny bytů růst? A jak tomu bude letos?

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Koupě bytu, ale ani jiné nemovitosti, není žádná sranda. Jde o vážnou věc, která nás vyjde na několik milionů korun, a proto je důležité, abyste se nenechali oklamat “reklamštinou” a jinými triky, které realitní makléři při prodeji rádi využívají.

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

V roce 2016 se hypotékám dařilo, a to dokonce tak velmi, že padlo hned několik rekordů. Mohl za to zlepšující se stav ekonomiky, snadná dostupnost hypoték, která nabízela výši úroků na svém existenčním minimu i ta skutečnost, že zde byla vidina blížícího se nového zákona, který měl rychlou a snadnou koupi nemovitostí znesnadnit.

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Stejně jako v jiných krajích i zde ceny bytů neustále rostou. Aktuálně sice nejsou nejvyšší přímo v Karlových Varech, jak tomu bylo ještě donedávna, ale na Chebsku, kde byl nejrychlejší i růst cen. Během jednoho roku tu byty zdražily průměrně o 20%.

Více článků z realitního magazinu