Bezplatná
realitní inzerce
pro přímé majitele nemovitostí.

dovolená

TIP: Co u nás naleznete

Koupit byt, nebo ještě počkat?

Fotolia_123203825_XS.jpg

V posledních třech letech ceny bytů a domů šly rapidně vzhůru. Mohla za to nabídka nemovitostí na trhu, která se stala beznadějně vyprodanou, a proto poptávka převýšila nabídku.

 Zároveň stoupaly také ceny za výstavbu i platy těch, kdo se na stavbě podílely, pozvolné rozproudění ekonomiky a rovněž i historické minimum úrokové sazby za hypotéku, což umožnilo řadě lidí zrealizovat si svůj sen o vlastním bydlení.

 Rok 2017 bude jiný. Po prvotním zdražení nemovitostí a navýšení úrokové sazby hypoték je možno očekávat, že díky novému zákonu o hypotékách dojde k stagnaci anebo poklesu realizace nákupu nemovitostí. Nejde ani tak, že by poklesl zájem, ale díky novému úvěrovému zákonu na hypotéku spousta lidí již nedosáhne, čímž si koupi nemovitosti nebude moci dovolit. Ceny se tak koncem roku nakonec stabilizují nebo se rychlost nárůstu sníží, nečekejte však, že by mělo dojít k nějakému poklesu cen, tak k tomu tedy rozhodně v průběhu roku 2017 nedojde.

Koupit anebo počkat?

Stále ještě je čas na koupi za dobrou cenu, ale situace se bude dále zhoršovat. Může za to skutečnost, že stoprocentním hypotékám již odzvonilo a od dubna 2017 budou podmínky pro získání hypotéky ještě náročnější. Abyste ji získali, musíte prokázat svou bonitu, bezdlužnost, schopnost splácet a také musíte doložit minimálně desetinu z celkové ceny nemovitosti a zaplatit daň za koupi. Banky mají navíc ČNB doporučeno, aby nejvyšší rozsah hypotéky (tedy 80% až 90%) dosáhlo pouze 10% ze všech podaných žádostí.

 Pokud tedy zvažujete koupi bytu, pozemku anebo jiné nemovitosti, neměli byste dlouho otálet. Aktuální situace, která nabízí ještě poměrně nízké úrokové sazby a možnost získání až 95% z celkové ceny nemovitosti, již nebude trvat příliš dlouho. Investice do nemovitosti se však stále ještě vyplatí, jejich hodnota totiž bude nadále stoupat.

Výběr článků z magazínu

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni byly na nejvyšší úrovni v roce 2008, kdy představoval nárůst dokonce až 20%. Nikdy potom se situace nepodobala, protože ceny bytů dlouhodobě klesaly, až do loňského roku, kdy došlo k pravému opaku. A cena bytů se poprvé po tolika letech vyšplhala na stejnou úroveň jako v roce 2008.

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Zdá se, že ceny bytů jsou celorepublikově na svém maximu. Nejinak je to i v případě Jihlavy. Co nejrychlejší růst cen v dějinách způsobilo a jak ještě dlouho budou ceny bytů růst? A jak tomu bude letos?

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Koupě bytu, ale ani jiné nemovitosti, není žádná sranda. Jde o vážnou věc, která nás vyjde na několik milionů korun, a proto je důležité, abyste se nenechali oklamat “reklamštinou” a jinými triky, které realitní makléři při prodeji rádi využívají.

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

V roce 2016 se hypotékám dařilo, a to dokonce tak velmi, že padlo hned několik rekordů. Mohl za to zlepšující se stav ekonomiky, snadná dostupnost hypoték, která nabízela výši úroků na svém existenčním minimu i ta skutečnost, že zde byla vidina blížícího se nového zákona, který měl rychlou a snadnou koupi nemovitostí znesnadnit.

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Stejně jako v jiných krajích i zde ceny bytů neustále rostou. Aktuálně sice nejsou nejvyšší přímo v Karlových Varech, jak tomu bylo ještě donedávna, ale na Chebsku, kde byl nejrychlejší i růst cen. Během jednoho roku tu byty zdražily průměrně o 20%.

Více článků z realitního magazinu