Bezplatná
realitní inzerce
pro přímé majitele nemovitostí.

dovolená

TIP: Co u nás naleznete

Jak to bude vypadat s úrokovými sazbami v roce 2017?

Fotolia_136351203_XS.jpg

Posledních osm let úrokové sazby hypoték neustále klesaly, což bylo pro zájemce o vlastní bydlení skvělé. Toto období je však již za námi. Může za to nový zákon o spotřebitelském úvěru. Právě on zabránil dalšímu poklesu sazeb.

 Na druhou stranu je nutno říct, že úrokové sazby byly na historicky nejnižší úrovni a nárůst se bude týkat pouze nově uzavřených smluv. Prognóza předpokládá stabilitu tržbách úrokových sazeb na dosavadní nízké úrovni pravděpodobně až do poloviny roku 2017, od té doby je pak nutné počítat již s trvalým nárůstem.

 Vliv na tuto situaci bude mít navíc i ukončení kurzového závazku pohybujícího se okolo 27 korun za euro. Nutno upozornit, že úrokové sazby se začaly zvyšovat již nyní. Hned po tom, co hypotéční trh srazil úrokovou sazbu až na 1,77%.

Co je úroková sazba?

Úroková sazba hypotéky je procentuální vyčíslení, kolik procent z půjčené částky musí klient měsíčně bance splatit. Tato částka se nastavuje vždy na začátku hypotéky na dobu její fixace. Po uplynutí fixačního období pak banka vypočítá další úrokovou sazbu na nové fixační období. Úroková sazba je velmi důležitou složkou, která významně ovlivňuje konečnou cenu hypotéky. Samotnou výši úrokových sazeb významně ovlivňuje mnoho faktorů:

  • bonita klienta

  • výše úvěru

  • doba splácení

  • dodatečné služby (pojištění, založení bankovního účtu nebo sjednané stavební spoření)

  • aktuální dění na finančním trhu

  • úrokové sazby České národní banky

Sazby ovlivňují i samotné banky, které mají různé úrokové sazby a podmínky.

 Úrokové sazby hypoték se tak staly jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru hypotéky. Pozor si však dejte na další poplatky, jimiž si některé banky chtějí navýšit hypotéku, jako třeba s naúčtováním poplatku za znalecký posudek, vyřízení hypotéky, čerpání úvěru, správu úvěru, vedení kreditní karty, předčasné splácení, mimořádnou splátku nebo třeba za pojištění vyžadované bankou.

Výběr článků z magazínu

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni byly na nejvyšší úrovni v roce 2008, kdy představoval nárůst dokonce až 20%. Nikdy potom se situace nepodobala, protože ceny bytů dlouhodobě klesaly, až do loňského roku, kdy došlo k pravému opaku. A cena bytů se poprvé po tolika letech vyšplhala na stejnou úroveň jako v roce 2008.

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Zdá se, že ceny bytů jsou celorepublikově na svém maximu. Nejinak je to i v případě Jihlavy. Co nejrychlejší růst cen v dějinách způsobilo a jak ještě dlouho budou ceny bytů růst? A jak tomu bude letos?

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Koupě bytu, ale ani jiné nemovitosti, není žádná sranda. Jde o vážnou věc, která nás vyjde na několik milionů korun, a proto je důležité, abyste se nenechali oklamat “reklamštinou” a jinými triky, které realitní makléři při prodeji rádi využívají.

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

V roce 2016 se hypotékám dařilo, a to dokonce tak velmi, že padlo hned několik rekordů. Mohl za to zlepšující se stav ekonomiky, snadná dostupnost hypoték, která nabízela výši úroků na svém existenčním minimu i ta skutečnost, že zde byla vidina blížícího se nového zákona, který měl rychlou a snadnou koupi nemovitostí znesnadnit.

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Stejně jako v jiných krajích i zde ceny bytů neustále rostou. Aktuálně sice nejsou nejvyšší přímo v Karlových Varech, jak tomu bylo ještě donedávna, ale na Chebsku, kde byl nejrychlejší i růst cen. Během jednoho roku tu byty zdražily průměrně o 20%.

Více článků z realitního magazinu