Jak správně větrat byt

Kdo by to jen řekl, že se z větrání stane věda, vždyť je to přece taková jednoduchá věc stačí otevřít okno a ….
O větrání
Chyba lávky, to, co se zdá banální a samozřejmé, je spojeno s nejvíce chybami. Někdo větrá málo a někdo to s větráním zase přehání. To se pak negativně projeví ve vlhnutí zdí a jejich plesnivění, což negativně působí na lidské zdraví bydlících. Vysoká vlhkost navíc vede k nepříjemným pocitům vlhka, ztěžuje odpařování potu a snižuje ochlazování těla. Zvýšené množství oxidu uhličitého pak navozuje únavu, ospalost, hyperaktivita, sníženou koncentraci nebo bolest hlavy. V takové místnosti není možno spát, ani pracovat. Pokud je vzduch v pokoji opravdu velmi vydýchaný, může vám být dokonce i nevolno. Postupem času tento stav vede ke snížení imunity a riziku vzniku alergií nebo astmatu (zvyšuje se rovněž i riziko vzniku rakoviny). Větrat se proto musí, nejen kvůli vydýchanému vzduchu, ale i kvůli zápachům a škodlivým výparům ze zdí, nábytku, textilií a hraček.
Větrání je problém
Jenže přesné normy na větrání nejsou a navíc vám do toho mluví Evropská unie s různými nařízeními ohledně úspor energií apod. Nicméně, lidi by měli mít na paměti, že ať jsou nařízení jakákoli, nemělo by to být na úkor vašeho pohodlí.
Jenže i to si každý představuje jinak. Někdo si libuje v přetopených místnostech a jiný miluje chlad. Ani jedno by se však nemělo obejít bez kvalitního vzduchu. Takový vzduch obsahuje dostatek čerstvého kyslíku a dalších pro tělo přínosných látek. V zimě se však potýkáme s ochlazováním pokojů, což je spojeno s tepelnými ztrátami a rovněž nás v zimě mnohdy trápí inverze. Dlouhé větrání navíc rovněž není optimální, protože může způsobit nachlazení nebo revmatické potíže. Jak tedy na správné větrání?
Jak větrat
Vhodnou alternativou je technika, při níž větráte minimálně 3x denně, pokud máte dobře těsnící okna, větrejte ideálně, co 2 hodiny, ale jen na pár minut. Čím je venku chladněji, tím by měla být doba větrání kratší. Během mrazů jen 3 minuty, jinak do 5 minut. Rychlým větráním se sice ochladí vzduch v místnosti, nikoliv však zdi. Když je venku smog, neměla by se místnost po vyvětrání několik hodin využívat. V létě, když je velmi teplo, okna neotvírejte. Větrejte pouze ráno, večer anebo přes noc.
Aktuálně nejlepším řešením větrání je s užitím větracích jednotek s rekuperačním výměníkem, protože pouze ten zvládá aktivní větrání i čištění vzduchu s pomocí filtrů, takže ho zbavuje o přebytečný prach, pyl a roztoče. Systém zároveň dokáže odvádět znečištěny a vydýchaný vzduch i jedovaté plyny z místností.