Bezplatná
realitní inzerce
pro přímé majitele nemovitostí.

dovolená

TIP: Co u nás naleznete

Hypotéka v roce 2017

Fotolia_126997695_XS.jpg

Hypotéka ještě v roce 2016 patřila k těm nejoblíbenějším úvěrovým produktům, které si lidé brali i ze zcela odlišných důvodů než jen z touhy po novém bydlení. Ceny hypoték navíc v posledních letech výrazně klesaly až dosáhly svého životního minima. Díky novému zákonu je vše jinak. Jak a co je to vlastně hypotéka vám přiblížíme v následujících řádcích.

Co je hypotéka?

Hypotéka představuje speciální typ úvěru, který lidem umožňuje zakoupit si pro ně jinak nedostupnou nemovitost (byt, dům) do osobního vlastnictví. Koupě takové nemovitosti je v dnešní době pro běžného smrtelníka bez takové půjčky takřka nereálnou záležitostí. Doposud bylo možné získat půjčku až ve výšce 100%, nově však to bohužel již možné není. Zájemce o hypotéku musí být schopen doložit alespoň 5% z celkové ceny nemovitosti a od dubna 2017 dokonce 10% výše ceny nemovitosti. Tato skutečnost nejspíše udělá hypotéku méně dostupnou.

O hypotéce

Nutno k tomu také ještě dodat, že výše úvěru i úrokové sazby se od sebe mohou celkem výrazně lišit. Může za to konkurenční boj různých bank. Liší se i celková doba splácení, fixační lhůta, mimořádné splátky atd. Aktuálně se pro lepší orientaci v novém zákoně vyplatí pomoc hypotéčního poradce.

Na co je hypotéka určená

Hypotéka však není určená pouze na koupi nemovitosti, ale na jeho výstavbu nebo rekonstrukci. S pomocí hypotéky můžete nemovitost dostavět anebo nějakou část přistavět. Je určena na opravu, modernizaci i přebudování. Užít ji můžete i na vypořádání dědictví nebo společného jmění manželů při rozvodu. S hypotékou si můžete pořídit nejen byt, rodinný dům, ale i chatu, chalupu, stavební pozemek, nebytové prostory nebo administrativní budovu.

Prognóza pro hypotéku v tomto roce?

Podle odborníků zájem o hypotéku ani v roce 2017 nepoklesne, ale předpokládá se, že na ni nedosáhne tolik žadatelů jak tomu bylo v předešlých letech. Nová situace v hypotéčním zákoně také zastavila pokles v úrokových sazbách, které od ledna 2017 začaly pro změnu růst. Hypotéky se staly přehlednější, protože i ony musí uvádět RPSN a v konečném výsledku příjemnější, protože zde máte možnost bez sankčního předčasného splácení.

Výběr článků z magazínu

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni byly na nejvyšší úrovni v roce 2008, kdy představoval nárůst dokonce až 20%. Nikdy potom se situace nepodobala, protože ceny bytů dlouhodobě klesaly, až do loňského roku, kdy došlo k pravému opaku. A cena bytů se poprvé po tolika letech vyšplhala na stejnou úroveň jako v roce 2008.

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Zdá se, že ceny bytů jsou celorepublikově na svém maximu. Nejinak je to i v případě Jihlavy. Co nejrychlejší růst cen v dějinách způsobilo a jak ještě dlouho budou ceny bytů růst? A jak tomu bude letos?

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Koupě bytu, ale ani jiné nemovitosti, není žádná sranda. Jde o vážnou věc, která nás vyjde na několik milionů korun, a proto je důležité, abyste se nenechali oklamat “reklamštinou” a jinými triky, které realitní makléři při prodeji rádi využívají.

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

V roce 2016 se hypotékám dařilo, a to dokonce tak velmi, že padlo hned několik rekordů. Mohl za to zlepšující se stav ekonomiky, snadná dostupnost hypoték, která nabízela výši úroků na svém existenčním minimu i ta skutečnost, že zde byla vidina blížícího se nového zákona, který měl rychlou a snadnou koupi nemovitostí znesnadnit.

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Stejně jako v jiných krajích i zde ceny bytů neustále rostou. Aktuálně sice nejsou nejvyšší přímo v Karlových Varech, jak tomu bylo ještě donedávna, ale na Chebsku, kde byl nejrychlejší i růst cen. Během jednoho roku tu byty zdražily průměrně o 20%.

Více článků z realitního magazinu