Bezplatná
realitní inzerce
pro přímé majitele nemovitostí.

dovolená

TIP: Co u nás naleznete

Ceny realit a nemovitostí v Liberci 2017

Fotolia_137984526_XS.jpg

Nutno říct, že je to právě Liberec, který v roce 2016 zažil doslova stavařský boom. Na rozdíl od jiných měst v naší zemi se zde začalo stavět, a to doslova ve velkém. Další města výstavba novostaveb teprve čeká v průběhu roku 2017 a 2018.

 Nové stavební objekty přitom budou stát v samotném centru města, v místech, kde to ještě před nedávnem vypadalo zcela nemožně. I přes tuto skutečnost to s cenami nemovitostí ani v Liberci nevypadá příliš odlišně, jako kdekoliv jinde v České republice. I zde lidé, kteří si pořídili nemovitost koncem léta již nyní ušetřili 3%. Ceny nemovitosti totiž i v následujících dvou letech porostou. Nebude to již tak velký a rychlý růst, jak tomu bylo předešlý rok, ale není možno ani očekávat cenu klesající. V závěru roku maximálně ceny nemovitostí začnou chvíli stagnovat.

Co za touto skutečností stojí?

Vzhledem k tomu, že lidé začali ve velkém skupovat nemovitosti, které jim doslova přišly pod ruku, vznikla situace, kdy je nedostatek volných nemovitostí. Poptávka však byla ohromná. Mohla za to stávající rostoucí ekonomika, která vlila obchodu krev do žil, ale i tomu, že hypotéční úvěry byly na svém životním minimu a s pořídit si hypotéku nebylo vůbec obtížné, a to ani tehdy, když jste potřebovali celkovou cenu nemovitosti. Negativně se na stavu podepsalo i to, že novostavby stagnovaly. Sice se v posledních letech stále stavělo, ale v konečném výsledku toho nebylo postaveno příliš mnoho. Situace tak nemohla v žádném případě uspokojit poptávku. Ceny nemovitostí tak rapidně stoupaly vzhůru. V Liberci to bylo o 22,5%. Byty nemovitostí se v průběhu loňského roku vyšplhaly na 2 810 400 za novostavbu o velikosti 75m2, 2 335 000 korun za stejně veliký byt v cihlovém domě a 2 345 000 za podobný byt v paneláku.

ČNB se situaci snaží zkorigovat novým zákonem

Jelikož se ČNB obávala, že brzy bublina s nadhodnocenými nemovitostmi, který přecházel do stavu krize z jejich nedostatku brzy praskne a spojí se s katastrofickým scénářem, kdy výše hypoték bude tak vysoká, že je lidé nebudou schopni splácet, a proto přišla s doporučením, které mají stávající situaci upravit. Bohužel to má za příčinu, že hypotéky již nebudou tak dostupné, jak tomu bylo v předešlých letech. Dá se tak předpokládat, že i přes velký zájem v roce 2017 bude nakonec zrealizováno mnohem méně realizací než v předešlých letech. Aktuálně je však stále ještě čas, abyste si nemovitost pořídili za poměrně přijatelných podmínek.

Výběr článků z magazínu

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni v roce 2017

Ceny nemovitostí v Plzni byly na nejvyšší úrovni v roce 2008, kdy představoval nárůst dokonce až 20%. Nikdy potom se situace nepodobala, protože ceny bytů dlouhodobě klesaly, až do loňského roku, kdy došlo k pravému opaku. A cena bytů se poprvé po tolika letech vyšplhala na stejnou úroveň jako v roce 2008.

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Ceny nemovitostí v Jihlavě v roce 2017

Zdá se, že ceny bytů jsou celorepublikově na svém maximu. Nejinak je to i v případě Jihlavy. Co nejrychlejší růst cen v dějinách způsobilo a jak ještě dlouho budou ceny bytů růst? A jak tomu bude letos?

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Jak se při koupi bytu nenechat oklamat realitní řečí

Koupě bytu, ale ani jiné nemovitosti, není žádná sranda. Jde o vážnou věc, která nás vyjde na několik milionů korun, a proto je důležité, abyste se nenechali oklamat “reklamštinou” a jinými triky, které realitní makléři při prodeji rádi využívají.

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

Rok 2016 byl ve světě hypoték rekordní, bude se situace opakovat i letos?

V roce 2016 se hypotékám dařilo, a to dokonce tak velmi, že padlo hned několik rekordů. Mohl za to zlepšující se stav ekonomiky, snadná dostupnost hypoték, která nabízela výši úroků na svém existenčním minimu i ta skutečnost, že zde byla vidina blížícího se nového zákona, který měl rychlou a snadnou koupi nemovitostí znesnadnit.

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Ceny nemovitosti v Karlových Varech v roce 2017

Stejně jako v jiných krajích i zde ceny bytů neustále rostou. Aktuálně sice nejsou nejvyšší přímo v Karlových Varech, jak tomu bylo ještě donedávna, ale na Chebsku, kde byl nejrychlejší i růst cen. Během jednoho roku tu byty zdražily průměrně o 20%.

Více článků z realitního magazinu